על מה חשוב לשים לב שרוכשים דירה

בעבור רובנו רכישת דירה היא אחת הרכישות המשמעותית ביותר שנבצע במהלך חיינו, ועל כן חשוב לתכננה בקפידה כדי להפחית סיכונים בעת הרכישה. מכירה וקנייה של מקרקעין בישראל עלולות להיות פעולות מורכבות, ועל מנת להימנע מעסקאות גרועות והסתבכות כמו למשל: שהנכס משועבד או מעוקל או מוצע למכירה על ידי נוכל מומלץ תמיד להיוועץ טרם העסקה בעורך דין בעל ניסיון מוכח מתחום הנדל"ן.

בדיקת הדירה

לפני הרכישה ולכן לפני הכל חשוב שתבחרו את הסביבה בה תהיו מעוניינים לגור. הקפידו לבחור את האיזור הרצוי בטרם בחרתם את הדירה, ובדקו האם הוא אכן תואם את צרכיכם העכשוויים והעתידיים. על מנת לעשות כן מומלץ לסייר באיזור ולשוחח עם השכנים, ובנוסף כדי לבדוק גישה לבתי ספר, מרכזי תרבות ומסחר ולתחבורה ציבורית. כמו כן שימו לב למוקדי רעש ומפגעים כגון כבישים ראשיים, מזבלות או שטחים פתוחים אשר עתידים להפוך לאתרי בנייה. רק לאחר שמצאתם את סביבת המגורים המתאימה, התחילו לחפש דירה בתחומה.

כן מומלץ לבחון באופן יסודי את מצבה הפיזי של הדירה. יש לוודא באמצעות מדידה של שמאי מקרקעין כי מידות הדירה תואמות את המרשם המקרקעין ואת תוכניות הבנייה. וכמו כן בדקו את מצב תשתית החשמל, המים, הגג והצנרת אשר בדרך כלל סמויים מן העין.

 

בעל הדירה

כבר בשלב זה חשוב לציין כי ככל שתקדימו להעזר בשירותיו של עורך דין מנוסה, כך תגדילו את הסיכויים לרכישה מוצלחת, וכמו כן תחסכו לעצמכם עבודה רבה. אחד הגורמים החשובים בבחירת דירה הוא המוכר עצמו. בדקו האם עומד מולכם אדם אמין או מוכר, ובמידה שמדובר בחברת תיווך בדקו אם אכן מדובר בחברת תיווך עם ניסיון וקבלות בתחום. ודאו במרשם המקרקעין כי המוכר אכן רשום כבעל הדירה הבלעדי, וכי על הדירה לא רשומים עיקולים או הערות אזהרה בטאבו.
בדיקת המצב התכנוני:
חשוב במאוד לבדוק את המצב התכנוני של הדירה טרם הרכישה שכן הוא משפיע רבות הן על מחירה העכשווי והן על שוויה העתידי.
גשו למשרד הועדה המקומית לתכנון ובנייה ובררו האם יש בנכס זכויות בנייה לא מנוצלות אשר יאפשרו הרחבות או תוספות בנייה בעתיד. בנוסף ודאו כי הנכס נבנה כדין ללא כל חריגות בנייה, וכי לא הוצאו לגביו צווי הריסה או צווי הפסקת שימוש. במידה ובדירה קיימת חריגה או שהוצא לגביה צו כלשהו, מומלץ לפנות לייעוץ משפטי או לוותר על רכישתה ולהמשיך בחיפושים.

זיכרון דברים

טרם הרכישה ניתן לשקול לסגור את תנאי ההסכם במסמך זיכרון דברים . יש לזכור כי למסמך כזה יש תוקף משפטי מחייב ואף יכולה להשפיע על המשך המו"מ לסגירת וחתימה סופית על העסקה.

עו"ד אושרי שלוש שותף מייסד בפירמת שלוש עורכי דין ונוטריון
אין במידע שבמאמר דעה משום ייעוץ משפטי או המלצה או חוות דעת מכל סוג שהוא.

רכישת דירה ההשלכות של הענקת דירה מהורה לילדו
טאבו ומינהל המדריך לרישום דירה בטאבו
מיסים כיצד ניתן להפחית מס רכישה?
מיסים מהם המיסים שונים בעסקאות מקרקעין
מעניין... קח אותי לכל המאמרים
בדוק איתי את סיכויי תביעתך

© כל הזכויות שמורות לאושרי שלוש עורכי דין ונוטריון

אלקטרו קידום אתרים לימור גורביץ' תקשורת