כיצד ניתן להפחית מס רכישה?

מס רכישה הוא אחד מהמיסים הרציניים ביותר שמשלמים בעסקאות נדל"ן בארץ. המס משולם בעיקר בקרב אנשים פרטיים שרוכשים דירות לצורך מגורים. במאמר הבא, נבצע סקירה לגבי חישוב מס רכישה ונסביר מהן הדרכים להפחתת מס רכישה.


חישוב מס רכישה

על מנת להפחית מס רכישה, חשוב לבדוק נבחן האם לרוכש יש פטור או הנחה במס רכישה. ההנחות והפטורים המקובלים ניתנים לאנשים שעומדים בתנאים הבאים:

נכה, נפגע פעולות איבה או בן משפחה שכול. לרוכש זכות במקרקעין למגורים והוא ישלם מס רכישה בשיעור של %0.5 משווי הזכות. הפטור ניתן למימוש בפעמים בלבד בכל תקופת החיים.

עולה חדש הרוכש זכות במקרקעין בשנה שקדמה לכניסתו לארץ ועד לשבע שנים לאחר כניסתו, ישלם מס רכישה בסכומים הבאים:

עולה חדש יכול לקבל לפטור אחד בנוגע לרכישת דירה ופטור אחד בזמן רכישת עסק.

במכירת זכות במקרקעין ללא תמורה מיחיד לקרובו, יהיה מס הרכישה שליש ממס רכישה רגיל. הקרובים הינם: בן-זוג, הורה, צאצא, נכד, נין, בן-זוג של הצאצא, אח ואחות.

הקלות במס החל משנת 2015:

ברכישת דירה אחד שסכומה הקנייה שלה עומד עד 1,568,800 שקלים – ניתן לקבל פטור. מסכום זה ועד 1,860,790 שקלים 3.5%, מסכום זה ועד 4,800,605 שקלים והלאה 5%, מסכום זה ועד 16,002,015 שקלים  8%, ומסכום זה ו והלאה 10%.

ברכישת דירה שניה  עד 4,800,605 שקלים 8%, מסכום זה ואילך 10% (בתוקף מיום 24.6.2015).

מדרגות מס אלה מתעדכנות בהתאם לעליית המדד מדי שנה. המדרגות עלולות להשתנות על ידי המחוקק, בהתאם לרפורמות מיסוי מקרקעין.

חשוב לדעת!

בבדיקת הפטור לנכה,  עולה חדש או לנפגע פעולות איבה, רוכש דירה ראשונה בסכום נמוך מ 1,568,800 ש"ח, לא תמיד ישתלם להפעיל את ההנחה, וזאת מפני שבמסלול הרגיל לא ישלם אותו אדם מס רכישה.

בנוסף, מכירת זכות במקרקעין בדירת מגורים ללא תמורה, לבן זוג המתגורר עם המוכר באותה דירה, פטורה ממס רכישה.

הפחתת מס רכישה

אם אתם בעלי דירה נוספת, ואתם מעוניינים להפחית את מס הרכישה על הדירה –  ניתן על ידי מכירה או העברה של הדירה ללא תמורה לקרוב משפחה – להפחית את מס הרכישה. העברת הדירה תסייע להימנע ממס רכישה גבוהה בעת רכישת הדירה העיקרית.

אם כבר רכשתם דירה שניה במס רכישה מוגבר, ואתם מתכוונים למכור את הדירה הישנה, יש להתחייב למכור אותה בתוך עשרים וארבעה חודשים מיום הקניה. במקרה זה יתרת המס המוגבר תוקפא ברשות המיסים עד למכירת הדירה הישנה, ועם מכירתה תהיו פטורים מלשלם מס רכישה מוגבר.

עוד דרך להפחית במס הינה במקרה של רכישת ריהוט וציוד יקר לדירה החדשה .הציוד והריהוט הינם: מזגנים , מערכת אזעקה, ריהוט יקר,  גופי תאורה, ציוד מסיבי לגינה ועוד. אם רכשתם ציוד זה, ניתן לחסוך מס רכישה אם יתבצעו שתי עסקאות – האחת של רכישת הדירה והשנייה של רכישת הריהוט והתכולה. בעקבות כך, מס הרכישה ישולם רק על רכישת הדירה כמובן.

גם בפיצול הרכישה בין בני הזוג ניתן לקבל הפחתה במס. ההפחתה תתאפשר כאשר בני הזוג מנהלים משק כספי נפרד בנוגע לנכסי הנדל"ן של הזוג (עם הסכם חתום ומאושר על ידי בית המשפט) . לדוגמא: אם לאחד מבני הזוג הייתה דירה  לפני הנישואין,  בן הזוג השני הרוכש דירת מגורים יחידה או לפחות מחציתה, יהיה זכאי לפטור ממס רכישה על דירת המגורים שהוא מתכוון לרכוש.

תחומי עיסוק

עורך דין מיסוי נדל"ן עורך דין מיסוי נדל"ן
מקרקעין, עסקאות מכר והתחדשות עירונית מקרקעין, עסקאות מכר והתחדשות עירונית

כתבות נוספות שיעניינו אותך

מיסים כיצד ניתן להפחית מס רכישה?
רכישת דירה ההשלכות של הענקת דירה מהורה לילדו
מיסים מהם המיסים שונים בעסקאות מקרקעין
מעניין... קח אותי לכל המאמרים
בדוק איתי את סיכויי תביעתך

© כל הזכויות שמורות לאושרי שלוש עורכי דין ונוטריון

אלקטרו קידום אתרים לימור גורביץ' תקשורת