איך לבחור עורך דין לעסקת נדל"ן?

לכל מי שרוכש דירה מאדם פרטי או מקבלן, מומלץ לשכור עורך-דין  הבקיא בתחום. על מנת שתוכלו לבחור עורך דין טוב ומומחה בעסקאות נדל"ן, הכנו לכם רשימה של מה כדאי לדעת, מה צריך לעשות וכמה זה עולה. רכישת דירה היא אחת העסקאות הגדולות שתעשו בחייכם והיא חיבת בעורך דין וזאת בגלל החשיבות של הרכישה על חייכם אז כיצד בוחרים עורך דין לעסקת נדל"ן שיבצע את תפקידו באחריות מלאה וללא התרשלות?


שכרו עורך דין מומחה לנדל"ן בזמן רכישת דירה

כאשר אתם רוכשים דירה חשוב לבחור לטיפול בעסקה בעורך דין המתמחה ועוסק בתחום הנדל"ן באופן יומיומי. חשוב לבחור בעורך דין מנוסה שידע למצוא את כל הפרטים הקטנים ולזהות את הבעיות שיכולות לצוץ בדרך. אל תשכרו עורך דין לא מנוסה שגובה שכר טרחה נמוך. מצאו עורך דין המתמחה בנדל"ן שגם אם שירותיו יקרים, ניסיונו יחסוך לכם כסף רב.

האם כל עורך דין מתמחה בנדל"ן?

התשובה היא לא. על מנת לבצע עסקת נדל"ן בצורה חכמה, יש לבחור רק עורכי דין המתמחים בתחום ובעלי ניסיון. חשוב לדעת שלא כל עורך דין מתמחה במקרקעין ועורך דין שאינו מנוסה יכול לפספס סעיפים חשובים בחוזה הרכישה, ולגרום לכם נזק רב.

כיצד עובד עורך דין מקצועי בזמן רכישת דירה?

על מנת לדעת כיצד פועלים עורכי דין, חשוב לדעת את ההבדל בין עסקת רכישה של דירה חדשה מקבלן לעסקת רכישת דירה יד שניה.

ברכישת דירה מקבלן על עורך הדין לעיין בחוזה הקבלן ולבדוק אותו לפי כל נספח ונספח. יש לבדוק את זכות הקניינות של הקבלן בקרקע, את תכנון הפרויקט. ואם הקרקע הינה קרקע שהקבלן רכש בעסקת משולבת, חשוב לתאם את העסקה בבדיקה עם בעל הקרקע ולהשאירו בתמונה עד לסגירת העסקה. עוד חשוב לבדוק את אישורי המסים בעסקה עם בעל הקרקע, ולשאול מהם התנאים לביטול עסקת המכירה.

עורך דין מנוסה יבדוק גם את התרי הבנייה, יוודא כי הקבלן ראשי למכור את הדירה, יבדוק את תנאי התשלום, מפרטים טכניים ואת הוראות ייפוי הכח.

בעלי דירות רבים מקבלים סיוע פיננסי מבנקים, שהנכס משועבד לטובתם. חשוב לוודא כי לאחר הקנייה הבנק יאשר שהשעבוד לא חל הנכס אותו רכש.

קבלנים רבים מתחמשים בחוזים מובנים שלא קל לשנו. לקבלנים עורכי דין המנסחים את החוזה כך שייטה לטובת האינטרסים של הקבלנים. לכן חשוב למצוא עורך דין שידע לנהל משא ומתן לשינוי החוזה וזיהוי המוקשים שעלולים לצפות לכם ברכישת הדירה. עורך הדין יבדוק את אבטחת התשלומים, מועד מסירת הדירה, ועוד.

אם רכשתם את הדירה מיד שניה, יש לבדוק את הזכויות של המוכר בלשכת רישום המקרקעין, וזאת כדי לבדוק שהוא אכן הבעלים של הדירה. אם הדירה לא רשומה בטאבו, חשוב לחפש את הזכויות במנהל מקרקעי ישראל או בחברה המשכנת, ויש לבדוק רישום שעבודים בגופים האלה ואצל רשם המשוכנות.

עוד חשבו לבצע בדיקה שתוודא כי הדירה נבנתה על פי החוקים וההיתרים השונים ושאין בה חריגות בניה. חשוב לוודא כי אין צו הריסה על הדירה ואם ישנו היטל השבחה.

חשוב לדעת!

בבדיקת הדירה יש לבדוק כי הדירה רשומה על שמכם, הקונים. לעיתים משלמים אנשים על דירתם מספר תשלומים לפני שקיבלו בעלות על הבירה. ולכן יש לשים לב לרישום נכון. שימו לב שאין עיקולים על הדירה או סעיפים שישפיעו על זכויותיכם.

בנוסף, חשוב שעורך הדין ישם לב לכלל המיסים המצורפים שיש על המוכר לשלם, ועל סכומם הכולל.

שינוי חוזה בקניית דירת מקבלן

כמו שהזכרנו, לעיתים רבות החוזים שנעשים על ידי קבלנים, מוטים מאד למען האינטרסים של הקבלן, ולכן חשוב לדאוג לעורך דין מטעמכם שיבדוק את החוזה ויבטיח את הזכויות שלכם. אם הקבלן מציע עורך דין מטעמו שייצג אתכם, חשוב לדעת כי על פי החוק עורך דין לא יכול לייצג שני צדדים.

לאחר ששכרתם עורך דין המתמחה בנדל"ן ומקרקעין, חשוב שהוא יעבור על מגוון סעיפים כגון: טיב הבנייה, רישום זכויות, ועוד ומכאן יוכל גם לערוך תיקונים בחוזה.

לסיכום

קבלן שלא מעוניין לשנות את החוזה, הוא קבלן שברוב המקרים מחזיק 'קלפים' אצלו בחוזה שעלולים להסב לכם נזק. העצה שלנו היא לא לרכוש דירה מקבלנים שאינן מוכנים לבצע תיקונים בחוזה וחשוב לא להיעזר בעורך הדין של הקבלן, אלא לשכור עורך דין מטעמכם.

תחומי עיסוק

מקרקעין, עסקאות מכר והתחדשות עירונית מקרקעין, עסקאות מכר והתחדשות עירונית
עורך דין תכנון ובניה עורך דין תכנון ובניה
עורך דין רשויות מקומיות עורך דין רשויות מקומיות

כתבות נוספות שיעניינו אותך

רכישת דירה ההשלכות של הענקת דירה מהורה לילדו
טאבו ומינהל המדריך לרישום דירה בטאבו
מיסים כיצד ניתן להפחית מס רכישה?
רכישת דירה דירה מקבוצת רכישה או מחברת בנייה?
רכישת דירה איך לבחור עורך דין לעסקת נדל"ן?
מעניין... קח אותי לכל המאמרים
בדוק איתי את סיכויי תביעתך

© כל הזכויות שמורות לאושרי שלוש עורכי דין ונוטריון

אלקטרו קידום אתרים לימור גורביץ' תקשורת